mobmenuIco
EMAIL: sklep@zielonaopona.pl
TELEFON: +48 68 479 22 70
Opony samochodowe a bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć?
Opony samochodowe a bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć?

W tym krótkim wpisie chcemy zwrócić Waszą uwagę na znaczenie ogumienia w czasie codziennej jazdy. O czym każdy kierowca powinien pamiętać w kontekście opon i bezpieczeństwa na drodze? Podpowiadamy!

 

Te artykuły również Cię zainteresują

 

 

Opony samochodowe – kiedy wymienić?

 

No właśnie. Temat, który wciąż wraca jak bumerang, tak więc jak długo używać opon i kiedy wymienić je na nowe, aby nieprzerwanie cieszyć się efektywnością ich działania? Oczywiście, czynników wpływających na stan ogumienia jest bardzo wiele - dużo zależy od samego kierowcy - od stylu prowadzenia samochodu, eksploatacji bieżnika czy konserwacji, a nawet tego, w jakich warunkach są przechowywane (np. jeśli mówimy o 2 kompletach opon używanych naprzemiennie).

 

Opony samochodowe a bezpieczeństwo? Zdaniem ekspertów 5 lat to granica, po której stale należy monitorować żywotność czterech kółek - dosłownie. Jak dowodzą badania przeprowadzone przez ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), opona z bieżnikiem zużytym w 50 proc. ma wydłużoną drogę hamowania blisko o połowę… Dlatego tak ważne jest, by po dłuższym czasie użytkowania ogumienie było poddawane sukcesywnym przeglądom - przynajmniej raz w roku.

 

Natomiast 10 lat to moment, w którym bezwzględnie powinno się dokonać wymiany opon, ponieważ, jak twierdzą specjaliści - guma traci swoje właściwości. Nawet, jeśli wydaje się, że opona wygląda dobrze i spokojnie przetrwa kolejna lata, lepiej natychmiast udać się do wulkanizatora.

 

Opony dostosowane do warunków jazdy

 

Dobór opon do warunków panujących na drodze jest kluczowy, dlatego specjaliści z warsztatów nie pozostawiają złudzeń - kierowcy, którzy dużo jeżdżą powinni inwestować w opony letnie i zimowe, by następnie naprzemiennie je zmieniać. Tym bardziej, że jedne mają zupełnie inny wzór bieżnika i konstrukcję (mieszankę) niż drugie. Zimowe posiadają szersze centralne rowki i lamele (wiele poprzecznych nacięć), dzięki czemu lepiej odprowadzają błoto, śnieg czy błoto śniegowe. Warto dodać, że istnieją trzy typy bieżnika, które wykorzystuje się w zależności od klasy opony w letnich bądź zimowych oponach. Do dyspozycji kierowców są następujące wzory bieżnika: symetryczny, kierunkowy i asymetryczny.

 

Rozmiar ma znaczenie - wąskie opony to przyszłość?

 

Idzie nowe! Na rynku coraz częściej pojawiają się samochody z ogumieniem o rozmiarze 155/70 R19 i 195/55 R20, nie bez przyczyny - i nie mówimy tu tylko o samochodach elektrycznych. Wbrew pozorom – mniejsze może oznaczać bardziej bezpieczne. Zdaniem ekspertów wkrótce może czekać nas rewolucja. Tradycyjne opony mogą zostać odesłane do lamusa przez węższe rodzeństwo, które, jak udowadniają testy - skraca drogę hamowania i gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy. Do wyhamowania samochodu jadącego z prędkością 100 km/h, nowoczesne ogumienie potrzebuje zaledwie ok. 37 m… musicie przyznać, że taki wynik robi wrażenie.

 

Opony samochodowe a bezpieczeństwo. Ciśnienie

 

Wpływa na spalanie paliwa i szybsze zużycie ogumienia. Ponadto monitorowanie stanu ciśnienia opony jest niezwykle istotne, ponieważ może zapobiec jej pęknięciu. Ciśnienie z łatwością można kontrolować na każdej stacji benzynowej, która ma dostęp do kompresora. Zbyt niskie zwiększa opory toczenia, a zbyt wysokie sprawia, że opona staje się twarda i traci przyczepność. Utrzymaj prawidłowe ciśnienie w oponach zalecane przez producenta pojazdu – jego poziom odczytasz na przednim słupku po lewej, tuż po otwarciu drzwi od strony kierowcy. Możesz też po prostu udać się do profesjonalnego wulkanizatora, który odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości.

 

Jak widzisz, opony samochodowe odgrywają kluczowe znaczenie w bezpiecznym poruszaniu się po drodze i mogą uratować Ci życie podczas najbardziej wymagających manewrów. Mamy nadzieję, że i tym razem nasz wpis okazał się pomocny. Już teraz serdecznie zachęcamy do stałej lektury naszego bloga.

.