mobmenuIco
EMAIL: sklep@zielonaopona.pl
TELEFON: +48 68 479 22 70
Wymiana opon - kiedy warto zainwestować w nowe?
Wymiana opon - kiedy warto zainwestować w nowe?

Zacznijmy od tego, że zawsze należy pamiętać, by kontrolować stan bieżnika. W ten sposób dbamy o własne bezpieczeństwo i wszystkich, którzy z nami podróżują. Kiedy nadchodzi odpowiedni moment - wymiana opon staje się po prostu niezbędna. Zatem, kiedy warto zainwestować w nowe?

 

Te artykuły również Cię zainteresują:

 

 

Kiedy warto zainwestować w nowe opony?

 

Zużyty bieżnik

 

Jedna z pierwszych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę – tym bardziej, że producenci umieszczają stosowne znaczniki, dzięki którym łatwo sprawdzić stan ogumienia. Poziom bieżnika w nowych oponach wynosi ok. 9 mm. Wedle polskiego ustawodawstwa minimalna głębokość bieżnika dla samochodów osobowych wynosi 1,6 mm. Warto przy tym pamiętać, że im mniejsza głębokość bieżnika, tym dłuższa droga hamowania. Dlatego właśnie nie należy eksploatować opony do momentu aż bieżnik całkowicie się zetrze, wręcz przeciwnie. Sugerujemy, aby opony letnie wymienić przy głębokości 3 mm, natomiast w wypadku opon zimowych, warto zostawić sobie nieco większą rezerwę, a więc 4 mm. W ten sposób, masz pewność, że nawet w przypadku najtrudniejszych manewrów, opony nie zawiodą.

 

Przekroczona granica żywotności

 

Po upływie 5 lat od wymiany opon na nowe, warto stale monitorować stan techniczny. Jak dowodzą badania przeprowadzone przez ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), opona z bieżnikiem zużytym w 50 proc. ma wydłużoną drogę hamowania blisko o połowę! Zdaniem ekspertów, 7-8 lat to moment, w którym bezwzględnie powinno się dokonać wymiany opon, ponieważ guma traci swoje właściwości. Niektórzy mówią nawet o 10 latach, ale czy ryzyko jest warte tej niewielkiej oszczędności? Oceńcie sami. Nawet, jeśli wydaje się, że opona wygląda dobrze i spokojnie przetrwa kolejne sezony, to jej przyczepność i jakość są na dużo niższym poziomie. Średnio przy umiarkowanym stylu prowadzenia samochodu, opony powinny wytrzymać ok. 25-50 tys. pokonanych kilometrów. Naszym zdaniem po kilku latach użytkowania, koniecznie należy odwiedzić wulkanizatora bądź warsztat, który fachowo oceni stan Twoich opon.

 

Uszkodzenia

 

Wbrew pozorom złapanie tzw. kapcia, nie jest jedynym problemem, jaki powinien zmobilizować do wymiany opon. Najechanie na szkło, gwóźdź czy drut nierzadko doprowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia opony. Niebezpieczne okażą się również dziury w jezdni czy niekontrolowane uderzenia w wysoki krawężnik - zawsze istnieje ryzyko, że opona może się zdeformować, a tym samym utracić swoje właściwości. Dużo zależy od samego kierowcy i jego umiejętności. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola ogumienia.

 

Szereg innych problemów

 

Kiedy wymiana opon jest również konieczna? W sytuacji, kiedy zużycie bieżnika jest nierównomierne, co często jest konsekwencją nieodpowiedniego ciśnienia w Twoim ogumieniu. A przecież można je z łatwością kontrolować na każdej stacji benzynowej, która ma dostęp do kompresora. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa opory toczenia, a zbyt wysokie sprawia, że opona staje się twarda i traci przyczepność, przez co mogą występować problemy w geometrii kół, zawieszaniu, a nawet układzie napędowym.

 

W te opony warto zainwestować. Polecamy!

 

 

Jeździj bezpiecznie. Postaw na ogumienie z ZielonaOpona

 

Korzystając z usług Premio Chmal, masz pewność, że Twoje opony będą stale monitorowane, a każdy nawet najmniejszy problem od razu zostanie wychwycony. Ponadto, kiedy przyjdzie pora na ich wymianę, możesz na nas liczyć - pomożemy dobrać Ci właściwy model dopasowany do Twoich potrzeb. Nie bój się zmiany na lepsze!

 

Mamy nadzieję, że i tym razem nasz tekst okaże się dla Was pomocny. Serdecznie zapraszamy do stałej lektury naszego bloga. Kierowco, pamiętaj: dobre opony, to podstawa Twojego bezpieczeństwa na drodze, dlatego skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Na ZielonaOpona bez trudu znajdziesz idealne ogumienie do swojego samochodu.

.